
Bitni čimbenik uspjeha današnjih organizacija je zadovoljavajuće korisničko iskustvo, kako klijenata, tako i zaposlenika. Dobro digitalno iskustvo, pak, podrazumijeva implementaciju modernih web aplikacija. Takve aplikacije omogućuju brži, jednostavniji i fleksibilniji način interakcije s korisnicima. Web aplikacije se danas grade modularno, i to uz oslanjanje na multi-cloud okruženja, korištenje mikroservisa te API-ja. Sve to povećava efikasnost, ali povećava sigurnosne izazove.
Jedna od ključnih karakteristika modernih web aplikacija je njihov modularni pristup izgradnji. Time se postiže bolja skalabilnost i lakše održavanje. Pritom vrlo važnu ulogu igraju multi-cloud okruženja jer omogućuju organizacijama korištenje različitih usluga. Naime, kompanije mogu iskoristiti prednosti različitih pružatelja usluga kako bi optimizirale svoje aplikacije i infrastrukturu.
Dodatno, mikroservisi su postali dominantna arhitektura pri izgradnji web aplikacija. Mikroservisi razdvajaju aplikaciju u manje, neovisne komponente koje se mogu pojedinačno razvijati, testirati i implementirati. To povećava fleksibilnost, omogućuje bržu iteraciju i poboljšava održivost.
API-ji također igraju ključnu ulogu u procesu izgradnji aplikacija. Omogućuju različitim dijelovima sistema da međusobno komuniciraju, a potom i povezivanje različitih usluga i alata.
Kontejnerizacija je postala standardna praksa u razvoju i implementaciji modernih aplikacija. Time je omogućena dosljednost u razvoju, neovisno o okruženju u kojem se aplikacija pokreće. Pritom kontejnerizacija olakšava upravljanje, skaliranje i orkestraciju.
Pristup sigurnosti i nadziru web aplikacija potrebno je pojednostaviti
Ovakva praksa povećava fleksibilnost, bolje performanse, lakšu implementaciju i veću dostupnost podataka. Ipak, moderne su web aplikacije distribuirane, a njihovo nadziranje otežano. Budući da se rapidno razvijaju, organizacijski resursi često nisu dostatni da bi taj razvoj pratili. Vidljivost nad sve raspršenijim aplikacijama se smanjuje, a zaštita postaje sve složenija. Pristup sigurnosti i nadziru aplikacija potrebno je pojednostaviti.
F5 Distributed Cloud adresira nekoliko ključnih izazova povezanih sa zaštitom i kontrolom web aplikacija temeljenih na multi-cloud i edge okruženjima. Za početak, platforma brine o sigurnosti aplikacija, umrežavanju i upravljanju distribuiranom infrastrukturom. U nastavku izdvajamo ključne izazove koje rješava Distributed Cloud platforma.
1. Kompleksno upravljanje multi-cloud okruženjima
Upravljanje aplikacijama raspoređenima u više oblaka (javnih, privatnih i hibridnih) može biti vrlo kompleksno, a to dovodi do smanjene efikasnosti, sigurnosti i vidljivosti.
Uz pomoć takozvane single pane of glass platforme, F5 Distributed Cloud omogućuje jednostavno upravljanje multi-cloud okruženjima, povećavajući tako vidljivost i sigurnost. Rad se pojednostavljuje, a potreba za dodatnim alatima za upravljanje eliminira.

2. Zaštita modernih distribuiranih aplikacija
Raspoređenost aplikacija u distribuiranim okruženjima otežava njihovu zaštitu od cyber napada. Naime, tradicionalni se sigurnosni alati teško prilagođavaju modernim i raspršenim okruženjima.
F5 Distributed Cloud platforma uklanja spomenute izazove uz niz objedinjenih sigurnosnih alata. Između ostalog, platforma uključuje WAF (Web Application Firewall) te DDoS (Distributed Denial of Service) i API zaštitu, osiguravajući dosljednu provedbu sigurnosnih politika diljem okruženja.
3. Upravljanje i zaštita API-ja
Proliferacija API-ja diljem okruženja organizacije je suočila s povećanim izazovima u upravljanju, zaštiti i nadzoru istih. Uz pomoć niza objedinjenih alata, Distributed Cloud omogućuje detekciju API-ja, kontrolu prometa i zaštitu od prijetnji. Time je omogućeno da su API-ji sigurni i nadzirani neovisno o lokaciji njihove implementacije.
4. Optimizacija performansi diljem distribuirane arhitekture
Kod distribuiranih okruženja temeljenih na infrastrukturi u oblaku, često dolazi do latencije i slabih performansi aplikacija. Uz efikasno usmjeravanje prometa (eng. traffic routing), balansiranje opterećenja (eng. load balancing) i napredne alate za edge computing, Distributed Cloud smanjuje latenciju ”dovođenjem” korisnika bliže radnim okruženjima. Platforma ujedno optimizira performanse aplikacija diljem okruženja.
5. Vidljivost nad distribuiranim aplikacijama
Stjecanje sveobuhvatne vidljivosti nad svim događajima i uvid u sigurnost aplikacija raspršenih diljem multi-cloud okruženja može biti ograničeno. To posljedično smanjuje mogućnosti troubleshootinga i optimizacije.
F5 Distributed Cloud isporučuje alate koji omogućuju end-to-end vidljivost i analitiku, osiguravajući tako kompletni nadzor na prometom, performansama i sigurnošću nad svim mjestima na kojima su aplikacije postavljene.
6. Konzistentna provedba sigurnosnih politika u hibridnim okruženjima
Postizanje kontinuirane i konzistentne provedbe sigurnosnih politika i usklađenosti diljem okruženja složen je i dugotrajan proces. F5 Distributed Cloud omogućuje centralno upravljanje svim sigurnosnim pravila i usklađenošću u hibridnim i multi-cloud okruženjima.
Zanima vas više informacija? Preuzmite brošuru o Distributed Cloud WAAP i naučite kako platforma pomaže u prevenciji prijetnji, retrospektivnoj analizi, automatiziranoj zaštiti i još mnogo toga.