Credit Controller

Tara: Romania    Departament: Financiar    Locatie: Bucuresti

Descrierea jobului:

Obiectivul principal al postului consta in gestionarea si colectarea creantelor societatii de la clienti prin aplicarea corecta a procedurii de colectare.

Responsabilitati

Colectare creante

  • colecteaza creante de la clienti (telefon, comunicare scrisa) conform procedurii interne;
  • monitorizeaza promisiunile de plata ale clientilor ;
  • transmite informari, notificari si somatii de plata catre clienti in vederea recuperarii debitelor restante ;
  • calculeaza penalitati de intarziere/costuri de finantare;
  • tine evidenta biletelor la ordin;
  • intocmeste si transmite saptamanal raportul cu soldurile neincasate ale clientilor catre management cu propunerea de a fi blocati clientii rau platnici ;
  • ofera consultanta de specialitate pentru reducerea riscului de neincasare, tinand cont de specificul fiecarui client;
  • asigura reconcilierea soldurilor cu clientii la cerere precum si in cadrul confirmarilor de sold de la sfarsit de an ;
  • analizeaza situatia lichiditatii clientilor (situatii financiare, solvabilitate, istoric juridic) in vederea stabilirii metodelor de garantare a incasarilor;
  • mentine relatia pe partea de Credit Control cu departamentul de vanzari
  • actualizeaza/imbunatateste procedura interna de colectare a creantelor.

Alte responsabilitati :

  • tine evidenta deconturilor interne ale angajatilor si ale facturilor de furnizori;
  • efectueaza platile de furnizori, deconturi, taxe la stat cu respectarea procedurii de plati a grupului;
  • Importa zilnic in SAP extrasele de banca si aloca incasarile/platile pe facturi;
  • actualizeaza datele partenerilor in SAP ( conturi bancare, adrese, persoane de contact);

Experienta si abilitati necesare:

  • Absolvent de studii superioare economice;
  • Experienta in credit control/recuperare creante – minim 1 an constituie un avantaj;
  • Excel – avansat.
  • Engleza-nivel mediu cel putin
  • Abilitati de comunicare si negociere, analiza, planificare si control;
  • Simt al raspunderii dezvoltat, corectitudine, gandire flexibila;
  • Spirit de echipa, perseverenta, promptitudine;

Pozitie pe perioada determinata de 2 ani de zile

    Role not quite right?

    Continue to explore our job vacancies to find one thats right for you.

    RETURN TO JOBS