Security Fabric kao kompletno rešenje za SMB

Digitalizacija svakodnevno povećava složenost mreža. Sa smanjenom vidljivošću, uočavanje sajber napada postaje sve izazovnije. Broj kontrolnih tačaka (mrežna oprema, korisnički identiteti, firewall uređaji, IoT uređaji…) se stalno povećava. Organizacije se, s druge strane, obično oslanjaju na nekoliko proizvođača da upravljaju tim istim tačkama. Kako olakšati upravljanje? Kako pojednostaviti praćenje i osigurati dosljedan nivo bezbednosti na celoj površini napada? Mrežna infrastruktura i bezbednost moraju biti konsolidovani, a Fortinet Security Fabric omogućava upravo to.

Sigurnosna rješenja poput anti-virusa i firewalla dugi su se niz godina smatrala „dovoljnima“. Danas znamo da je većina IT infrastrukture preseljena izvan tradicionalnog perimetra mreže. Stoga implementacija rješenja koncentriranih isključivo na zaštitu perimetra ne može garantirati potpunu zaštitu.

Perimetar mreže teško je definirati. WFA (work-from-anywhere) koncept, enorman broj IoT uređaja i usvajanje cloud infrastrukture samo su neki od razloga zbog kojih treba promijeniti odnos spram sigurnosti.

Fizičke granice organizacija više ne postoje. Uz široko rasprostranjene firewall uređaje, mrežnu opremu, Wi-Fi AP uređaje, udaljene laptope, tablete, smartphone i IoT uređaje, timovi svakodnevno moraju upravljati i identitetima korisnika, udaljenim pristupom, SaaS i IaaS okruženjima.

Uz implementaciju nekoliko različitih rješenja, problem predstavljaju i često zastarjele metode i alati. Sve to dovodi do kompleksnosti, izoliranih silosa i smanjene vidljivosti. U konačnici, broj sigurnosnih praznina raste, a napadači ih spremno iskorištavaju.

Sigurnosna rešenja kao što su anti-virusi i firewall su se godinama smatrali „dovoljnim“. Danas znamo da je većina IT infrastrukture premeštena van tradicionalnog mrežnog perimetra. Stoga, implementacija rešenja usmerenih isključivo na zaštitu perimetra ne može garantovati potpunu zaštitu.

Perimetar mreže je teško definisati. WFA (work-from-anywhere) koncept, ogroman broj IoT uređaja i usvajanje cloud infrastrukture samo su neki od razloga zašto je potrebno promeniti odnos prema bezbednosti.

Fizičke granice organizacija više ne postoje. Pored široko rasprostranjenih firewall uređaja, mrežne opreme, Wi-Fi AP uređaja, udaljenih laptopova, tableta, pametnih telefona i IoT uređaja, timovi takođe moraju svakodnevno da upravljaju korisničkim identitetima, daljinskim pristupom, SaaS i IaaS okruženjima.

Uz implementaciju nekoliko različitih rešenja, problem su i često zastarele metode i alati. Sve ovo dovodi do složenosti, izolovanih silosa i smanjene vidljivosti. Konačno, broj bezbednosnih praznina raste, a napadači ih spremno iskorišćavaju.

Što je Security Fabric?

Mrežna infrastruktura svakim danom postaje sve složenija i fragmentirana. Neophodno je usvojiti arhitekturu koja se automatski prilagođava svim promenama i donosi visok nivo bezbednosti. Takva arhitektura mora da konsoliduje mrežnu infrastrukturu i bezbednost.

Kao rezultat više od 10 godina razvoja, Fortinet Security Fabric proširuje tradicionalni koncept bezbednosti i donosi fleksibilnost. Sa mogućnošću integracije svih bezbednosnih komponenti integrisanih u mrežu, upravljanje je pojednostavljeno.

Security Fabric donosi skalabilnost koja organizacijama olakšava implementaciju novih komponenti. Centralizovano upravljanje u cloudu povećava vidljivost i donosi najviši nivo bezbednosti.

Gartner ovu arhitekturu poznaje kao Cybersecurity Mesh, a tokom ove godine je prepoznata kao jedan od najznačajnijih tehnoloških trendova. Fortinet-ovo rešenje donosi analitiku u realnom vremenu, threat intelligence i integrisani skup bezbednosnih alata i API-ja.

Sa integrisanim delovanjem stand-alone bezbednosnih rešenja, Security Fabric približava kontrolne tačke infrastrukturi koju treba zaštititi. Bezbednosne politike podjednako dobro funkcionišu iu okruženjima u oblaku iu okruženjima koja nisu u oblaku. Istovremeno, ova arhitektura omogućava kontinuiranu proveru i verifikaciju identiteta korisnika.

Security Fabric kao idealno rešenje za mala i srednja preduzeća

Da bi se zaštitile, kompanije se oslanjaju na mnoštvo različitih proizvođača i bezbednosnih rešenja. Takav pristup, međutim, komplikuje upravljanje i dovodi do bezbednosnih praznina. Zašto ne odabrati rešenje koje omogućava upravljanje preko oblaka, pojednostavljuje praćenje i povećava nivo bezbednosti?

Kao automatizovana i integrisana mrežna platforma, Security Fabric olakšava bezbednosnim timovima da brže otkriju pretnje i brže zaustave napade. Dodatno, olakšava se implementacija novih i održavanje postojećih rešenja u mreži.

Osim što eliminiše izazove hibridnog rada, Security Fabric olakšava borbu protiv ransomware-a i drugih napada. Što je najvažnije, Security Fabric je dugoročno isplativije rešenje jer smanjuje troškove upravljanja širokim skupom izolovanih rešenja.

Fortinet Security Fabric
Kompletno rešenje za SMB

 

Security Fabric je razvijen na osnovu tri koncepta

Fortinet Secure Networking

Fortinet Secure Networking odgovara na izazove digitalne transformacije kroz konvergenciju mrežnih infrastrukturnih rešenja i bezbednosnih alata.

Fortinet Zero Trust

Fortinet Zero Trust Access bezbedno povezuje aplikacije hostovane na različitim lokacijama sa korisnicima koji im pristupaju sa bilo kog mesta. Donosi enterprise-class bezbednost i automatski se prilagođava svim otkrivenim bezbednosnim rizicima.

Fortinet Cloud Security

Fortinet Cloud Security donosi vidljivost i kontrolu nad cloud infrastrukturom. Omogućava bezbednu vezu sa resursima koji se nalaze u oblaku i data centru i maksimizira prednosti korišćenja usluga u oblaku.

Zanima vas više informacija o Fortinet Security Fabric? Javite nam se.