Moderna WAF tehnologija kao odgovor na savremene distribuirane aplikacije

Savremeno digitalno doba je nezamislivo bez aplikacija. Njihova primena uključuje različita okruženja – od privatnih i javnih oblaka, preko on-premises i edge okruženja do centara podataka. Kao rezultat toga, rešenja za zaštitu aplikacija više nisu nužno vezana za lokaciju aplikacije koju štite, već se primenjuju u različitim okruženjima i mogu podržati više aplikacija.

Prema prošlogodišnjem izveštaju The State of Application Strategy in 2023, 92% organizacija se i dalje oslanja na on-premises aplikacije. S druge strane, samo 53% njih koristi bezbednosna rešenja instalirana u lokalnom okruženju.

Savremeni pristup razvoju aplikacija, koji uključuje primenu, procese izgradnje i podršku, je modularan. Digitalna ekspanzija dovodi do povećanog broja aplikacija, integracija i okruženja. Stoga, DevOps, DevSecOps i SecOps timovima postaje sve teže da vode računa o strategiji razvoja i bezbednosti.

Složenost je norma

Razvoj savremenih aplikacija podrazumeva upotrebu različitih jezika u različitim okruženjima (eng. integrated development environments (IDE)). Takođe, aplikacije se primenjuju na različitim infrastrukturnim platformama, koristeći različite skupove alata i modaliteta primene u oblaku, centrima podataka, kontejnerima, mikroservisima i okruženjima bez servera.

Standardizacija za smanjenje složenosti je, naravno, dobrodošla. Međutim, vremenom je tradicionalni pristup razvoju aplikacija postao spor, neefikasan i neupotrebljiv, odnosno nesposoban da odgovori na rastuće i brzo promenljive zahteve kupaca. Takođe, tradicionalni pristup je zamaglio granice između različitih razvojnih uloga. Iako ima koristi, rizici korišćenja jedne vrste infrastrukture i jednog ekosistema su daleko veći od koristi. Tradicionalni pristup razvoju aplikacija može dovesti do izazova kao što su vendor lock-in, single point of failure ili nemogućnost kontrole troškova.

Prednosti oslanjanja na tehnologiju specifičnu za infrastrukturu u vreme kada su aplikacije distribuirane se smanjuju. Na primer, u slučaju primene na AWS-u pomoću kombinacije virtuelnih mašina i kontejnera, možda ćete na kraju koristiti AWS bezbednosna rešenja i različite on-premises koji nisu kompatibilni.

Za efikasno upravljanje svakim pojedinačnim alatom potreban je dovoljno veliki broj zaposlenih, što takođe zahteva dodatnu obuku i dodatni budžet. Pošto su kontrole različite, ne možete biti sigurni koja je izloženost riziku. U slučaju oslanjanja na drugog dobavljača usluga u oblaku, postoji i obaveza edukacije o novim alatima. To, naravno, dodatno otežava upravljanje i nadzor.

Sve ovo – ogromno oslanjanje na okruženja u oblaku, pojava edge okruženja, distribuirana priroda aplikacija – dovelo je do povećane potrebe za odvajanjem aplikacija od njihovih WAF-ova (Web Application Firewall). Najbolja lokacija za primenu određenog WAF-a zavisi ne samo od lokacije aplikacije, već i od drugih faktora kao što su lokacija korisnika aplikacije i priroda samog WAF-a.

Niste sigurni da li vam je potreban WAF?
Niste sigurni da li vam je potreban WAF?

F5 Networks WAF portfolio

WAF portfolio F5 Networks, zasnovan na BIG-IP Advanced platformi, dizajniran je sa ciljem prilagođavanja specifičnim zahtevima današnjih savremenih aplikacija i njihove implementacije. F5 WAF rešenja donose fleksibilne opcije implementacije. Sa širokim operativnim opcijama, olakšava se prilagođavanje individualnoj infrastrukturi organizacije, arhitekturi i lokaciji aplikacije.

F5 WAF portfolio uključuje:

BIG-IP Advanced WAF, dostupan za lokalna/data centar okruženja i javne ili privatne cloud (virtuelne) implementacije, sa web aplikacijom visokih performansi i sigurnošću API-ja sa granularnim, samoupravljajućim kontrolama.

F5 NGINX App Protect WAF, lightweight softversko rešenje koje pruža mogućnosti primene visokih performansi, niske latencije i platform-agnostic mogućnosti za moderne mikroservise i aplikacije zasnovane na kontejnerima.

F5 Distributed Cloud WAF, za primenu zasnovanu na SaaS-u u distribuiranom okruženju koje smanjuje operativne troškove i sa mogućnostima potpuno upravljanih usluga.

Navedena bezbednosna rešenja obezbeđuju zaštitu svih aplikacija, gde god da se nalaze (privatni ili javni oblak, lokalni centri podataka ili edge okruženja) i bez obzira na njihovu arhitekturu (legacy, mikroservisi, service mesh).

Organizacije žele da primene doslednu bezbednosnu zaštitu u svim aplikacijama, bez obzira na njihovu lokaciju. F5 Networks isporučuje objedinjeni paket vodećih na tržištu WAF alata koji omogućavaju organizacijama da primene pravi WAF za svoj specifični slučaj upotrebe. Ovaj pristup uklanja složenost upravljanja nedoslednim i različitim bezbednosnim politikama i njihove primene u hibridnim i heterogenim okruženjima u oblaku. Na kraju krajeva, organizacije mogu lakše i efikasnije da se nose sa izvorima pretnji i napadima.

Zanima vas više informacija? Javite nam se.