Zašto kompanije trebaju single-vendor SASE rešenje?

Tri godine nakon pandemije, više od polovine zaposlenih i dalje radi kod kuće. Prema rezultatima Work-from-Anywhere Global Study, 55% organizacija usvojilo je hibridni način rada. Međutim, work-from-anywhere pristup dovodi do povećanih bezbednosnih izazova. Prema gore pomenutoj studiji, 62% organizacija je iskusilo neku vrstu sajber napada u vezi sa radom na daljinu u poslednje tri godine. SASE arhitektura može pomoći.

Najčešći uzrok problema je činjenica da bezbednosna rešenja nisu podjednako rasprostranjena na lokalnom nivou (on-premise) i u oblaku, zbog čega je gotovo nemoguće zaštititi sve korisnike. Što je mreža raširenija, to su veći bezbednosni problemi.

Tradicionalno, bezbednosni izazovi se rešavaju pronalaženjem najboljeg rešenja za određenu vrstu problema. To rešenje je zatim integrisano tamo gde je bilo potrebno, a zatimse traži novi alat za drugačiji tip problema. Iako svako pojedinačno rešenje može da funkcioniše besprekorno u kontekstu onoga za šta je namenjeno, većina rešenja se ne može integrisati sa drugim mrežnim alatima. Posledica takvog pristupa je mreža koja obiluje bezbednosnim prazninama stvorenim između izolovanih bezbednosnih alata.

Mrežna i bezbednosna rešenja treba da budu konsolidovana

Tradicionalne mreže se sastoje od različitih alata različitih proizvođača, što je samo po sebi izazov. Problemi se pogoršavaju kako organizacije usvajaju nove tehnologije i rade na širenju mreže. Veliki broj različitih rešenja širokog spektra različitih proizvođača smanjuje vidljivost i kontrolu. Izolovani bezbednosni i mrežni alati se ne mogu automatizovati. Zbog rešenja koja su odvojena od ostatka mreže, bezbednosni timovi nemaju vidljivost događaja na mreži.

Prednosti konsolidacije mrežnih i bezbednosnih rešenja i smanjenja broja proizvođača ne mogu se zanemariti. Konsolidacija ne samo da olakšava upravljanje, implementaciju, optimizaciju i održavanje mrežne infrastrukture, već i značajno smanjuje troškove.

Konvergencija mrežne infrastrukture i bezbednosti omogućava zaštitu bilo kog dela mreže, a postavljanje, upravljanje, konfigurisanje i orkestracija su olakšani.

Secure Access Service Edge (SASE) arhitektura konvergira mrežnu infrastrukturu sa bezbednošću, omogućavajući siguran pristup i povezivanje korisnika na bilo kojoj lokaciji. Ova arhitektura značajno olakšava poslovne operacije za organizacije (i njihove IT timove) koji su usvojili neki oblik hibridnog rada.

SASE
Da li ste zainteresovani za demo rešenja FortiSASE? Exclusive Networks je prvi i jedini sertifikovani FortiSASE demo centar u CEE regionu. Kontaktirajte nas.

 

Šta uključuje SASE?

Da bi bila efikasna, SASE arhitektura se ne može razvijati samo kao rešenje u oblaku. SASE mora da uključi čitav niz integrisanih bezbednosnih rešenja koja moraju da funkcionišu besprekorno u bilo kom okruženju – u bilo kom oblaku, u lokalnim okruženjima, širom WAN-a i u filijalama i kancelarijama. SASE mora biti u stanju da se prilagodi promjenama na nivou veze, osigura integritet aplikacija i podataka, prati obavještenja o pretnjama i efikasno odgovori na pretnje na bilo kom nivou mreže.

Nisu sve SASE arhitekture dovoljno efikasne. Naime, mnoga bezbednosna rešenja koja se isporučuju u oblaku ne mogu da isporuče enterprise-level bezbednost svim udaljenim korisnicima. Takođe, mnoge od njih ne mogu neprimetno da se integrišu sa nizom virtuelnih i fizičkih mrežnih i bezbednosnih alata koji su raspoređeni na ivici mreže. Karakteristike mogu značajno da variraju od jedne SASE arhitekture do druge. Implementacija nedovoljno efikasnog SASE rješenja može preopteretiti IT resurse onih organizacija koje se oslanjaju na hibridnu mrežu koja se još uvek razvija i širi.

Multi-vendor SASE arhitekturom često je teško upravljati. Ručne kontrole i ograničene informacije o pretnjama na koje se oslanja većina dobavljača SASE rešenja ne mogu da idu u korak sa savremenim i sve širim okruženjem pretnji.

Single-vendor SASE je uvek bolja opcija, jer konvergira mrežnu infrastrukturu i bezbednosne alate istog proizvođača i može lakše obavljati zadatke i upravljati vezama između oblaka i lokalnih uređaja. Sa single-vendor pristupom, politike pristupa i bezbednosti „prate“ korisnika, umesto da se postavljaju na ivicu mreže. Sveobuhvatna konvergencija mrežne infrastrukture i bezbednosti jedina može dovesti do zero-trust zaštite.

Prednosti FortiSASE arhitekture

Fortinet u potpunosti integriše SD-WAN i bezbednosni stack (FWaaS, SWG, CASB) u svoje FortiSASE rešenje.

Integrisana bezbednosna rešenja: FortiSASE integriše različita bezbednosna rešenja, secure web gateways, firewall-as-a-service, zero-trust network access i druga. Ova konsolidacija pojednostavljuje upravljanje bezbednošću i smanjuje potrebu za višestrukim različitim rešenjima.

Cloud-native dizajn: Kao rešenje zasnovano na oblaku, FortiSASE donosi skalabilnost i fleksibilnost organizacijama. Ovo obezbeđuje prilagođavanje dinamičkim okruženjima u oblaku.

Zero Trust Network Access (ZTNA): FortiSASE je izgrađen na Zero Trust Network Access principu, što znači da se korisnicima daje pristup na osnovu identiteta, bezbednosti uređaja i drugih kontekstualnih faktora. Na ovaj način, svaki uređaj ili korisnik koji pokuša da pristupi mreži biće podvrgnut preliminarnoj proveri.

Poboljšano korisničko iskustvo: FortiSASE poboljšava performanse mreže i obezbeđuje besprekorno korisničko iskustvo, čak i za udaljene ili mobilne korisnike.

Globalna pokrivenost: FortiSASE obezbeđuje doslednu primenu bezbednosnih politika na svim lokacijama, bilo da korisnici pristupaju resursima iz korporativne mreže, filijala ili udaljenih lokacija.

Elimininacija složenosti: Konsolidacijom više bezbednosnih alata u jednu platformu, FortiSASE pojednostavljuje celokupnu infrastrukturu. FortiSASE ne samo da pojednostavljuje upravljanje, već i smanjuje mogućnost pogrešne konfiguracije.

Skalabilnost: FortiSASE omogućava skaliranje sa rastućim potrebama organizacije. Bez obzira da li se organizacija širi geografski ili joj je potrebno više korisnika, arhitektura se može prilagoditi promenljivim zahtevima bez ugrožavanja bezbednosti.

Potpuna vidljivost: FortiSASE pruža potpunu vidljivost mrežnog saobraćaja, aktivnosti korisnika i sigurnosnih alata.

Usklađenost sa zakonima: Arhitektura pomaže organizacijama da održe usklađenost sa različitim standardima i propisima o obradi ličnih podataka.

 

Za više detalja o FortiSASE rešenju, preuzmite e-book.